736 290 790

Nie czekaj! Zadźwoń

Działamy 24h/7

Ratatuj24

Blog

01 lipca 2024

Gryzonie, choć są naturalnie występującymi ssakami i w małych stadach nie robią wiele szkód, w momencie zawiązania licznej kolonii są utrapieniem. Nie tylko prowadzą do dużych zniszczeń, ale przede wszystkim roznoszą choroby, dlatego tak ważne jest ograniczenie ich populacji, a w skrajnych przypadkach także całkowita eliminacja.

 

Deratyzacja to metoda pozbycia się gryzoni, które bytują w obrębie danej działki czy nieruchomości. To zabieg, który należy przeprowadzać regularnie i jest to obowiązkowe, o czym mówi ustawa, a także przepisy prawa miejscowego. Kiedy jednak należy to zrobić i jak często?

 

Dlaczego deratyzacja jest ważna?


Szczury są bardzo inteligentnymi ssakami, które adoptują się do różnych warunków i migrują w poszukiwaniu pożywienia. Im większe skupisko ludzi, tym łatwiej o darmowy posiłek, szczególnie że kosze i wysypiska śmieci pełne są resztek jedzenia.


Miejska zabudowa dodatkowo sprzyja znalezieniu dobrych kryjówek, które są stosunkowo bezpieczne, a tym samym przyspieszają i ułatwiają założenie kolonii, które mogą sięgać nawet 200 osobników. Ale czy zjadanie resztek jedzenia sprawia, że szczury stanowią zagrożenie dla ludzi?


Samo zjadanie resztek w żadnym wypadku nie jest problemem. Problemem są choroby roznoszone przez szczury, a także pasożyty, które na nich bytują. Szczury mogą być również agresywne, co może prowadzić do ugryzień, co dodatkowo zwiększa możliwość przeniesienia chorób i patogenów.


Deratyzacja jest zatem sposobem na zminimalizowanie zagrożenia biologicznego i dlatego należy ją przeprowadzać regularnie.

 

Kiedy należy przeprowadzić deratyzację?

 

Ustawa w Polskim prawie nakłada na każdego właściciela domu i nieruchomości obowiązek przeprowadzenia deratyzacji. Jak często należy to robić zależy od kilku czynników – pierwszy to oczywiście miejsce, a drugi wielkość kolonii.


Jeśli prowadzimy sklep z żywnością, albo zakład produkujący żywność obowiązek deratyzacji jest dwa razy do roku, natomiast w przypadku domów jednorodzinnych czy bloków mieszkalnych – w zależności od potrzeb.


Może się jednak zdarzyć, że ze względu na dużą populację szczurów, prawo miejscowe nakaże częstszą deratyzację także właścicielom domów jednorodzinnych.
Deratyzację najlepiej przeprowadzać wiosną i jesienią, ale również konkretne terminy wykonania zabiegu zależne są przede wszystkim od wielkości kolonii oraz zagrożenia epidemiologicznego w danym miejscu.


Zdecydowanie deratyzacja to jedna z usług, której nie należy lekceważyć ze względu na zdrowie swoje i swojego otoczenia. Choć jeden szczur nie stanowi problemu, duże i liczne kolonie, jak najbardziej. Pamiętajmy, że szczury są nosicielami między innymi pcheł, które mogą przenosić się na ludzi i wywołać groźne choroby, które już dawno uznaliśmy za historię, tymczasem ryzyko zakażenia nimi wciąż jest wysokie, jeśli we właściwy sposób nie zadbamy o ograniczenie liczebności szczurów.
 

Deratyzacja – kiedy należy ją przeprowadzić?

Kontakt

0
Instagram
Google+
Youtube
Twitter

Strona główna | O nas | Blog | Usługi | Kontakt 

Copyright © Ratatuj24 2017-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

e-mail
Ratatuj24
telefon

             RATATUJ 24

              736 290 790

             biuro@ratatuj24.pl

 

 

 

Jesteśmy tutaj

Główną specjalizacją naszej firmy są usługi dezynsekcji, dezynfekcji, deratyzacji jak również specjalistyczne konsultacje online z Klientami z całej Polski. Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami.

Odwiedziło nas już :

O nas